Birçok markanın özel günler odağında iletişim faaliyeti yürüttüğünü görmekteyiz. Bazı markalar hayata geçirdikleri KSS projeleri ile birlikte bu özel günler ile bütünleşmiş durumda. Peki markalar için özel gün iletişimi neden önemli? Etkili özel gün iletişiminde nelere dikkat edilmeli?

Markalar için özel gün iletişim çalışmaları hem farkındalık yaratmak hem marka değeri oluşturmak açısından birer fırsat. Ancak bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek, tüketicinin duygularını ve değerlerini iyi anlamak, sürdürülebilirlik üzerine düşünmek, daha derin bir bağ kurmak, gerçek bir değer oluşturmak ve iletişim stratejisini bu değer üstüne kurmak daha da büyük öneme sahip. Peki markalar özel gün iletişimi yürütürken nelere dikkat etmeli, neler yapmalı?

  • Anlam yaratmak: Markalar özel günün ne ifade ettiğini ve bu günün önemini nasıl anladığını iyi aktarmalı. Hatta ürünleri ya da çözümleri ile özel gün özelinde sağladığı faydayı da iyi vurgulamalı. Sadece ticari bir amaç için değil, anlamlı bir neden için de iletişim yapılmalıdır.
  • Duygusal bağ: Tüketiciyi en çok etkileyen duygusal ve insan odaklı hikayelerdir. Tüketiciye dokunan her çalışma tüketiciyle bağ kurmamızı ve iletişimi güçlendirmek için bir fırsat yaratacaktır. Dolayısıyla yürüteceğimiz her iletişim çalışmasında ya da projede ilk önce duygulara seslenmek gerekmektedir.
  • Sürdürülebilirlik: Özel gün iletişimi sadece o günde değil, yıl boyunca sürdürülebilir olmalıdır. Örneğin Dünya Çevre Günü’nde bir çevreci bir mesaj veren bir marka yıl içinde de bu iletişimi devam ettirmeli ve bazı projeler hayata geçirilmelidir.

Özel gün iletişimi, doğru yapıldığında tüketicilerle derin ve anlamlı bağlar kurabilir. Tüketiciler, markaların değerlerini ve inançlarını paylaştığını gördüklerinde daha sadık olurlar. Özel günler doğru strateji ile yönetildiğinde markalar için önemli birer fırsat olacaktır. Dolayısıyla Dünya Çevre Günü ya da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da olsa yürütülecek proje ve iletişim çalışmasında bu 3 maddeye oldukça dikkat etmeli…